پیاده سازی استاندارد 34000 در بخش منابع انسانی ایمیدرو

سرپرست مدیریت منابع انسانی و پشتیبانی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: آموزش فرایندهای منابع انسانی و پیاده سازی استاندارد جهانی ایزو 34000 ، در نشست های مسئولان منابع انسانی واحدهای تابعه پیگیری می شود.

به گزارش شاتا از ایمیدرو، سیداحمد بزاز جزایری در دومین نشست هم اندیشی معاونان و مدیران منابع انسانی ایمیدرو و شرکت های تابعه ، هدف از برگزاری این نشست ها را همسوسازی برنامه های منابع انسانی در سازمان و واحدهای تابعه، تبادل اطلاعات و تجارب شرکت کنندگان و آگاهی از مسایل جذب نیروی انسانی شرکت ها است.
وی با بیان اینکه جلسه بعدی هم اندیشی در هفته دوم مهر ماه آینده برگزار خواهد شد، ادامه داد : تا پایان سال جاری در مجموع شش جلسه هم اندیشی برگزار می شود.
جزایری اظهار کرد: آیین نامه استخدامی ایمیدرو بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر سازمان تهیه و تدوین شده و هر گونه جذب نیروی رسمی در شرکت ها و واحدهای تابعه با طی مراحل قانونی شامل درج آگهی در جراید، آزمون کتبی و … گزینش خواهد بود.
وی در عین حال تاکید کرد که شرکت ها و واحدهای تابعه ایمیدرو برای جذب نیرو حتما باید مجوزهای لازم را از ایمیدرو دریافت کنند. همچنین لازم است شرکت ها ابتدا ساختار سازمانی خود را تکمیل و سپس در زمینه استخدام نیروها اقدام کنند.
جزایری تصریح کرد: چنانچه استاندارد جهانی ایزو 34000 به طور کامل اجرایی شود، یک انسجام و هماهنگی بین فرایندهای منابع انسانی ایجاد خواهد شد.
وی افزود: در نشست های هم اندیشی مسئولان منابع انسانی همچنین تلاش خواهد شد تا آیین نامه استخدامی ایمیدرو به عنوان الگو در اختیار واحدها و شرکت های تابعه قرار گیرد. استاندارد 34000 منابع انسانی ابزار ارزیابی و آسیب شناسی فرایندها و نتایج منابع انسانی است.در این استاندارد، مدل فیلیپس (EFQM)، مدل بلوغ قابلیت های منابع انسانی (PCMM) و مدل سرمایه گذاری انسانی گنجانده شده است. استاندارد 34000 از جمله استانداردهایی است که از سال 2001 به منظور ارزیابی و ارتقای سیستم منابع انسانی مورد استفاده قرار گرفته است.
این استاندارد دارای 5 سطح بلوغ است. هر سطح بلوغ یک مرحله تکاملی است که سطحی از قابلیت ها را برای بهبود منابع انسانی ایجاد کرده و نهادینه می کند. هر مرحله بلوغ از چند فرایند و هر فرایند دارای چندهدف است که اگر برآورده شوند به توانایی آن فرایند برای اثرگذاری بر منابع انسانی منجر می شود. وقتی اهداف همه فرایندها در یک سطح بلوغ برآورده شود، سازمان آن سطح بلوغ را کسب کرده و وارد سطح جدیدی از قابلیت های منابع انسانی می شود. استاندارد 34000، 20 فرایند منابع انسانی و 12 متغیر نتیجه ای و نگرشی منابع انسانی را در قالب 34000 امتیاز (20000 فرایندها و 14000 نتایج و نگرش ها)، ارزیابی می کند. همچنین این استاندارد دستورالمل هایی برای استخدام دارد.
مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو نیز در این نشست با بیان برنامه های آموزش سازمان توسعه گفت: آموزش ها شامل دو بخش یکی تخصصی و ویژه کارکنان در حوزه شغلی و دیگری آموزش های تکمیلی است که ویژه سازمان است.
شمس الدین سیاسی راد با اشاره به رشد سریع تحولات جهانی بر لزوم آموزش، پژوهش و بهره وری تاکید کرد و افزود: در شرایط فعلی برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی در منابع انسانی باید یکپارچه و هماهنگ باشد.
وی با اشاره به استقرار مدیریت دانش در ایمیدرو تصریح کرد: قرار است در آینده مدیریت دانش در شرکت های فولاد، تهیه و تولید و مرکز تحقیقات ایجاد شود.
در این نشست مدیر هسته گزینش ایمیدرو نیز با تاکید بر رعایت مقررات و قانون گزینش پیش از جذب نیرو گفت: مسئولان منابع انسانی شرکت ها و واحدهای تابعه در نظر داشته باشند که باید پیش از جذب هر گونه جذب نیرو( قراردادی،‌ پیمانی و رسمی) فرایند گزینش،‌ طی شود. سید جلیل پورمحمودیان تصریح کرد: نیروی انسانی باید تاییدیه هسته گزینش را کسب کند.

 

احمد بزاز جزایری
مدیریت منابع انسانی و پشتیبانی ایمیدرو

ارسال دیدگاه